Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The total height of Yosemite Falls is 2425 ft. a.How many more joules of gravita

ID: 2195654 • Letter: T

Question

The total height of Yosemite Falls is 2425 ft. a.How many more joules of gravitational potential energy are there for each kilogram of water at the top of this waterfall compared with each kilogram of water at the foot of the falls? b.Find the kinetic energy and speed of each kilogram of water as it reaches the base of the waterfall, assuming that there are no losses due to friction with the air or rocks and that the mass of water had negligible vertical speed at the top. c.How fast (in m/s and mph) would a 69.0 kg person have to run to have that much kinetic energy? d.How fast (in m/s and mph) would a 69.0 kg person have to run to have that much kinetic energy? e.How high would Yosemite Falls have to be so that each kilogram of water at the base had twice the kinetic energy you found in part B? f.How high would Yosemite Falls have to be so that each kilogram of water at the base had twice the speed you found in part C?

Explanation / Answer

Solution:

a) For each kilogram.

P.E = mgh = 1*9,81*739.14m = 7251J

b) For each kilogram,

Using conservation of energy P.E = K.E = 7251J

and 1/2mv2 = 7251

v = 120.4 m/s

c)FInd the velocity of the person,

1/2mpvp2 = 7251

vp = 14.5 m/s = 32.43 mph.

(c) and (d) are same questions.

e) Above sentance means multiply the original height by 2 because you want to double the kinetic energy.

= 2425ft x 2

= 4850 ft .

f)Now, just double the answer from e, or simply multiply the original height by 4.

4850x2

=9700 ft.

I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote