You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The
ID: 2195963 • Letter: Y
Question
You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The crates weighing 1520N will move at a speed of 2.20m/s at the top of a ramp that slopes downward at an angle 24.0 degrees. The ramp exerts a kinetic friction force of 550N on each crate, and the maximum static friction force also has this value. Each crate will compress a spring at the bottom of the ramp and will come to rest after traveling a total distance of 8.00m along the ramp. Once stopped, a crate must not rebound back up the ramp. Calculate the force constant of the spring that will be needed in order to meet the design criteria. Take free fall acceleration to be = 9.80m/s^2 .Explanation / Answer
The energy the spring must absorb is ( taking g = 10 N/kg ) KE + GPE – Friction loses 1/2 . 150 . 1.9^2 + 1500 . 7.7 . sin 25 – 633 . 7.7 = 278 J For no rebound F(max) from spring must be 633 N so 633 = k . x 1/2 k x^2 = 278 633 . x = 556 x = 0.878 m k = 721 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.