Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3.6 kg block of wood rests on a long tabletop. A 28.2 g bullet moving horizont

ID: 2196705 • Letter: A

Question

A 3.6 kg block of wood rests on a long tabletop. A 28.2 g bullet moving horizontally with a speed of 150 m/s is shot into the block and sticks in it. The block then slides 39.5 cm along the table and stops. Find the magnitude of the frictional force between the block and the table

Explanation / Answer

Initial momentum = final momentum =>(3.6*0)+((28.2/1000)*150) = (3.6+(28.2/1000))*U =>U = 1.165867372 m/s......This is initial velocity Final velocity = 0 m/s as it comes to rest. S = (39.5/100) m V^2 = U^2 + 2aS =>a = (1.165867372^2)/(2*(39.5/100)) = 1.72056548 m/s^2 Frictional force = ma = (3.6+(28.2/1000))*1.72056548 = 6.242555675 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote