Two metal disks, one with radius = 2.53cm and mass = 0.780kg and the other with
ID: 2197445 • Letter: T
Question
Two metal disks, one with radius = 2.53cm and mass = 0.780kg and the other with radius = 5.08cm and mass = 1.58kg , are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center.1) A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the string. If the block is released from rest at a distance of 2.03 above the floor, what is its speed just before it strikes the floor?.
2) the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk.
Explanation / Answer
Conservation of energy: (0.5(I_1 + I_2)omega^2 + 0.5m(omega r)^2 = mgh) Substitute values to get 1 and 2!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.