Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects, of masses m1 = 480.0 g and m2 = 484.5 g, are connected by a string

ID: 2199696 • Letter: T

Question

Two objects, of masses m1 = 480.0 g and m2 = 484.5 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 52.0-g disk with a radius of 4.32 cm. The string does not slip on the pulley. (a) Find the accelerations of the objects. m/s2 (b) What is the tension in the string between the 480.0-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) N What is the tension in the string between the 484.5-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) N By how much do these tensions differ? (Round your answer to four decimal places.) N (c) What would your answers be if you neglected the mass of the pulley? acceleration m/s2 tension N

Explanation / Answer

0.4845*9.81-T1=0.4845*a T2-0.480*9.81=0.480*a (T1-T2)*0.0432=0.5*0.052*(0.0432)^2*(a/0.0432) T1-T2=0.026a solving these equations a=0.044 m/s62 T1=4.7316 N T2=4.7299 N if mass of pulley is neglected 0.4845*9.81-T=0.4845*a T-0.480*9.81=0.480*a a=0.0457 m/s^2 T=4.7307 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote