Squids and octopuses propel themselves by expelling water. They do this by takin
ID: 2199790 • Letter: S
Question
Squids and octopuses propel themselves by expelling water. They do this by taking the water into a cavity and then suddenly contracting the cavity, forcing the water to shoot out of an opening. A 6.40 kg squid (including the water in its cavity) that is at rest suddenly sees a dangerous predator. Part A) If this squid has 1.90 kg of water in its cavity, at what speed must it expel the water to suddenly achieve a speed of 2.65 m/s to escape the predator? Neglect any drag effects of the surrounding water. Part B) How much kinetic energy does the squid create for this escape maneuver?Explanation / Answer
m = 6.40 kg
delta V = 2.65 - 0
= 2.65 m/s
change in momentum of squid
= (6.40)(2.65)
= 16.96 kg-m/s
squid's change in momentum = expelled water momentum change
mass of water to be expelled = 1.90 kg
V = 16.96/1.90
= 8.92 m/s ANS
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.