The fast French train known as the TGV (Train a Grande Vitesse) has a scheduled
ID: 2200179 • Letter: T
Question
The fast French train known as the TGV (Train a Grande Vitesse) has a scheduled average speed of 216 km/h.a) If the train goes around the a corner and the maximum acceleration experienced by the passengers is limited to 0.05 g, what is the smallest radius of curvature the track can have?
answer is : 7.35 km
b.) What is the maximum speed the train can go around a curve of radius 0.9 km if train is not to exceed this acceleration limit?
?? how do you do this part and solve it please?
Explanation / Answer
(a) 216 km/hr = 216 * 10^3 / (3.6 * 10^3) = 60 m/s. a = v^2 / r a = 60^2 / (0.050 * 9.81) r >= 7340 m r >= 7.34 km b) Let v1 be the required speed. v1^2 / rRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.