Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

AN INTERACTING SYSTEM OF TO OBJECTS HAS NO EXTERRNAL FORCE ACTING ON THE SYSTEM.

ID: 2200359 • Letter: A

Question

AN INTERACTING SYSTEM OF TO OBJECTS HAS NO EXTERRNAL FORCE ACTING ON THE SYSTEM. THE FIRST OBJECT HAS A MASS 2.0 KG AND IS MOVING WITH A VELOCITY (2.0 M/S)i + (1.0 M/S)j at a time t=0.00 seconds. the second object has a mass 3.00jg and is moving with a velocity (-1.0 m/s)i + (1.0 m/s)j at a time t=0.00 seconds. the second object is moving with a object with a velocity (2.0 m/s)i + (-1.0 m/s)j at time t= 1.00 seconds. a) what is the total momentum of the system at time t=0.00 seconds? b) what is the velocity of the first object at t=1.00 seconds? THANK YOU!!!

Explanation / Answer

velocity of center of mass Vcm = (m1v1 + m2v2)/(m1+m2)

m1 = 2Kg

m2 = 3Kg

at t = 0s

v1 = (2.0 m/s)i + (1.0 m/s)j

v2 = (-1.0 m/s)i + (1.0 m/s)j

Vcm(0) = (m1v1 + m2v2)/(m1+m2) = (0.2 m/s) i + (1 m/s) j

a) Total momentum

P = m1v1 + m2v2 = (1 Kg-m/s) i + (5 Kg-m/s)J

b)

since no external forces

Vcm is constant

at t = 1s

v2 = (2.0 m/s)i + (-1.0 m/s)j

using Vcm(1) = (m1v1 + m2v2)/(m1+m2) = Vcm(0) = (0.2 m/s) i + (1 m/s) j

we have

v1 = (-2.5 m/s) i + (4 m/s )j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote