A model rocket is fired vertically from rest. It has a net acceleration of 16.0
ID: 2201867 • Letter: A
Question
A model rocket is fired vertically from rest. It has a net acceleration of 16.0 m/s2. After 1.9 s, its fuel is exhausted and its only acceleration is that due to gravity.The model rocket has a mass of 94 g and you may assume the mass of the fuel is much less than 94 g.
(a) What was the net force on the rocket during the first 1.9 s after liftoff?
magnitude __?__N
direction (upward/downward?)
(b) What force was exerted on the rocket by the burning fuel?
magnitude __?__N
direction (upward/downward?)
(c) What was the net force on the rocket after its fuel was spent?
magnitude __?__N
direction (upward/downward?)
(d) The rocket's vertical velocity was zero instantaneously when it was at the top of its trajectory. What were the net force and acceleration on the rocket at this instant?
Net force:
magnitude __?__ N
direction (upward/downward?)
Acceleration:
magnitude __?__ m/s2
direction (upward/downward?)
Explanation / Answer
F= 0.94*16=15.04N b)15.04 N upwards c)0.94*9.8=9.212N d)F= 9.212N downwards A=9.8m/sec^2 downwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.