A block of mass m = 0.847 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whos
ID: 2202307 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.847 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whose spring constant is k = 97.3 N/m. The block is given a displacement of +0.164 m, where the + sign indicates that the displacement is along the +x axis, and then released from rest. (a) What is the force (with sign) that the spring exerts on the block just before the block is released? (b) Find the angular frequency w of the resulting oscillatory motion. (c) What is the maximum speed of the block? (d) Determine the magnitude of the maximum acceleration of the block.Explanation / Answer
F = kx F = -*97.3*.164 = -15.9572N b) f = ma a = 15.9572/.847 = 18.83 v= sqrt[2as] v = 2.485 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.