A wheel rotates with a constant angular acceleration of 3.30 rad/s 2 . Assume th
ID: 2202829 • Letter: A
Question
A wheel rotates with a constant angular acceleration of 3.30 rad/s2. Assume the angular speed of the wheel is 2.50 rad/s at ti = 0. (a) Through what angle does the wheel rotate between t = 0 and t = 2.00 s? Give your answer in radians and revolutions.rad Correct answer
rev Correct answer
(b) What is the angular speed of the wheel at t = 2.00 s?
rad/s Correct answer
(c) What angular displacement (in revolutions) results while the angular speed found in part (b) doubles?
________ rev NEED
(a) Find the angle through which the wheel rotates between t = 2.00 s and t = 3.80 s.
rad NEED
(b) Find the angular speed when t = 3.80 s.
rad/s NEED
(c) What is the magnitude of the angular speed five revolutions following t = 3.80 s?
rad/s NEED A wheel rotates with a constant angular acceleration of 3.30 rad/s2. Assume the angular speed of the wheel is 2.50 rad/s at ti = 0. (a) Through what angle does the wheel rotate between t = 0 and t = 2.00 s? Give your answer in radians and revolutions.
rad Correct answer
rev Correct answer
(b) What is the angular speed of the wheel at t = 2.00 s?
rad/s Correct answer
(c) What angular displacement (in revolutions) results while the angular speed found in part (b) doubles?
________ rev NEED
(a) Through what angle does the wheel rotate between t = 0 and t = 2.00 s? Give your answer in radians and revolutions.
rad Correct answer
rev Correct answer
(b) What is the angular speed of the wheel at t = 2.00 s?
rad/s Correct answer
(c) What angular displacement (in revolutions) results while the angular speed found in part (b) doubles?
________ rev NEED
(a) Find the angle through which the wheel rotates between t = 2.00 s and t = 3.80 s.
rad NEED
(b) Find the angular speed when t = 3.80 s.
rad/s NEED
(c) What is the magnitude of the angular speed five revolutions following t = 3.80 s?
rad/s NEED (a) Find the angle through which the wheel rotates between t = 2.00 s and t = 3.80 s.
rad NEED
(b) Find the angular speed when t = 3.80 s.
rad/s NEED
(c) What is the magnitude of the angular speed five revolutions following t = 3.80 s?
rad/s NEED
Explanation / Answer
(c) (2) = 2
(2)2 - 2 = 2
= 32/2 = 3(9.12)/2(3.3) 37.64 rad/s x (rev/2 rad) 5.99 rev
What is PRACTICE IT? I'll assume it's been these first three solutions.
(a) From (b) above, at t = 2 s, the speed is 0 = 9.1 rad/s
= 0t + (1/2) t2, where t = 3.8 - 2 = 1.8 s
= (9.1)(1.8) + (0.5)(3.3)(1.82) = 21.726 rad
(b) = 0+ t = 9.1 + (3.3)(1.8) = 15.04 rad/2
(c) Using the answer from (b) as the new 0 = 15.04 rad/s
= 5 rev x (2 rad/rev) = 10 rad
2 = 02+ 2
= [15.042+ 2(3.3)(10)] 20.82 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.