A playground merry-go-round has a radius of 4.60 m and a moment of inertia of 24
ID: 2203074 • Letter: A
Question
A playground merry-go-round has a radius of 4.60 m and a moment of inertia of 240 kg*m^2 and turns with negligible friction about a vertical axle through its center.
A)A child applies a 20.0 N force tangentially to the edge of the merry-go-round for 18.0 s . If the merry-go-round is initially at rest, what is its angular velocity after this 18.0 s interval?
w = _____ rad/s
B)How much work did the child do on the merry-go-round?
W = _____ J
C)What is the average power supplied by the child?
P = ____ W
Explanation / Answer
A playground merry go around has a radius of 4.60 m and a moment of inertia of 240 kg * m^2 and turns with negligible friction about a vertical axle through its center.
A child applies a 25.0 N force tangentially to the edge of the merry go around for 20s. If the merry go around is initially at rest, what is its angular velocity after this 20s interval?
w = rad/s
How much work did the child do on the merry go around?
W = J
What is the average power supplied by the child?
P= W
(1) Using T = I (/t)
T = torque = (25N x 4.6m) Nm
I = mom. of inertia
/t = angular acceleration (rad/s²)
/t = (25N x 4.6m) / (240) = 0.479 rad/s²
so = 0.479 rad/s² x 20 s ... ........... ........= 9.6 rad/s
(2) Work done = KE gained = ½ I ²
W = ½(240)(9.6)² .. .. ....................... ........... = 11,059 J
(3) Power = W/t .. (J/s)
P = 11059 / 20 s .. ... .. ....... .............. ........ = 553 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.