You need to determine the density of a ceramic statue. If you suspend it from a
ID: 2203326 • Letter: Y
Question
You need to determine the density of a ceramic statue. If you suspend it from a spring scale, the scale reads 30.4N . If you then lower the statue into a tub of water, so that it is completely submerged, the scale reads 17N. What is the density?Explanation / Answer
We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "97%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem Given the scale reading if suspended from spring scale = W = mg = 30.4 =>m = (30.4/9.81) Kg If submerged in water, scale reading = 17 N =>mg-Buoyancy = 17 =>30.4-Buoyancy = 17 =>Buoyancy = (30.4-17) =>density of water*g*Volume of statue = (30.4-17) =>Volume of statue = ((30.4-17)/(1000*9.81)) m^3 Density = mass/volume = (30.4/9.81)/((30.4-17)/(1000*9.81)) = 2268.657 Kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.