The Golden Gate Bridge in San Francisco has a main span of length 1.28 km, one o
ID: 2203379 • Letter: T
Question
The Golden Gate Bridge in San Francisco has a main span of length 1.28 km, one of the longest in the world. Imagine that a steel wire with this length and a cross-sectional area of 3.40 10^-6 m2 is laid on the bridge deck with its ends attached to the towers of the bridge, on a summer day the temperature of the wire is 36.0Explanation / Answer
L = 1.28 km ---> 12800 m A = 3.4e-6 m2 Ti = 36 Tf = 10 (or -10 if that is what the ? is supposed to be) Y = 2e11 N/m2 a = 1.1e-5 (delta)L = a * Li * (delta)T F/A = Y*(delta)L / Li so F or Tension = Y * a * (delta)T * A -------------------> (a) F/A = Y*(delta)L / Li Tf = F / A * 1/(YaA) + Ti = F / (YaA^2) + Ti -------------> (b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.