As viewed from above, a fireworks box with mass m = 6.0 kg slides with speed v =
ID: 2203580 • Letter: A
Question
As viewed from above, a fireworks box with mass m = 6.0 kg slides with speed v = 3.0 m/s across a frictionless floor in the positive x direction. It suddenly explodes into two pieces. One piece, with mass Ma = 2.0 kg, moves off at an angle of theta(a) = 30 degrees above the positive x axis with speed Va= 7.0 m/s.
a. What is the speed of the second piece, with mass Mb?
b.What is the direction of the second piece; i.e. what is the angle theta(b)?
c. What magnitude impluse did the explosion exert on the second piece?
Explanation / Answer
Since there is no external force associated, Conservation of momentum is valid in both x&y direction In x direction, 6*3=(2*7*cos(30))+(4*k) k=1.4683m/s. In y direction 2*7*sin(30)+4*7*l=0 l=-0.25 m/s. which means that the second mass is moving in the fourth quadrant ie.tan^(-1)(0.25/1.4683)=9.66 degrees 1)the speed being 1.4894m/s. 2)the angle is 9.666 degrees in the negative direction to the positive x-axis) 3)m*(dv)=4*(3-1.4894)=6.0424 N-sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.