Two crates, one with mass 4.00 kg and the other with mass 6.00 kg. sit on the fr
ID: 2203933 • Letter: T
Question
Two crates, one with mass 4.00 kg and the other with mass 6.00 kg. sit on the frictionless surface of a frozen pond, connected by a light rope . A woman wearing golf shoes (so she can get traction on the ice) pulls horizontally on the 6.00 kg. crate with a force F that gives the crate an acceleration of 2.40 m/s2. What is the acceleration of the 4.00 kg crate? Use Newton's second law to find the tension T in the rope that connects the two crates. Which is larger in magnitude, force T or force F? Use part (C) and Newton's second law to calculate the magnitude of the force F.Explanation / Answer
a) 2.40 m/s2 b) T = 4*2.40 = 9.6 N c) F d) F = (6+4)a = 10*2.40 = 24.0 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.