A 100 kg mass lies on an inclined plane of 30 degrees. It is connected by a rope
ID: 2203989 • Letter: A
Question
A 100 kg mass lies on an inclined plane of 30 degrees. It is connected by a rope to a second unknown mass which hangs over a frictionless pulley.(a.) If there is initially no friction, what unknown mass is required in order to maintain an acceleration down the plane of 1 meter per second each second?
(b.) Find the tension in the rope.
(c.) Suppose the system starts at rest. If the coefficient of kinetic friction is 0.3, and the coefficient of static friction is 0.5, determine the largest mass that can be hung over the pulley without causing motion up the plane.
Explanation / Answer
mgsin30-T=100 T=391 T-m*9.8=m m=36.17kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.