Rewrite equation: N2=(1??/??z)g in terms of the temperature T and lapse rate ? a
ID: 2204848 • Letter: R
Question
Rewrite equation: N2=(1??/??z)g in terms of the temperature T and lapse rate ? and ?d instead of ? and ??/?zExplanation / Answer
For all stoichiometric problems involving mass, you will need the molar mass. Because, the relationship between the mass and the mole is ensured by the molar mass. Mass = mole x molar mass N2(g) + 3H2(g) ----->2NH3(g) Molar mass of N2 = 28 g/mol Molar mass of NH3 = 17 g/mol According to the equation to produce 2 moles of NH3 which is 2 x 17 = 34 g we need 1 mole of N2 which is 28 g. Therefore for 4.43 g of NH3, the required mass of N2 will be; 4.43 g NH3 x ( 28 g N2 / 34 g NH3) = 3.65 g N2 According to the equation to produce 2 moles of NH3 which is 2 x 17 = 34 g we need 3 moles of H2. Therefore for 21.7 g of NH3, the required mole of H2 will be; 21.7 g NH3 x ( 3mol H2 / 34 g NH3) = 1.91 mol H2 Since 1 mole contains Avogadro's number of molecules; 1.91 mol x 6.02x10^23 molecule / mol = 11.5 x 10^23 or 1.15 x 10^24 molecules of H2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.