As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant fo
ID: 2205560 • Letter: A
Question
As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant forces act on it: an upward force F exerted by the tail fin and the downward force due to gravity. A record Chinook salmon has a length of 1.50 m and a mass of 50.0 kg. If this fish is moving upward at 3.00 m/s as its head first breaks the surface and has an upward speed of 6.30 m/s after two-thirds of its length has left the surface, assume constant acceleration and determine the following. (a) the salmon's acceleration in m/s^2 upward?. (b) the magnitude of the force F during this interval in Newton?.Explanation / Answer
L=1.5 m
m=50kg
v=6.3m/s,u=3m/s
v^2-u^2=2a*d
a=(6.3^2-3^2)/2*4/3*1.5=15.34m/s^2
F-mg=ma
F=m(g+a)=50(9.81+15.34)=1257.75N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.