Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A piece of copper wire is formed into a single circular loop of radius 11 cm. A

ID: 2207006 • Letter: A

Question

A piece of copper wire is formed into a single circular loop of radius 11 cm. A magnetic field is oriented parallel to the normal to the loop, and it increases from 0 to 0.50 T in a time of 0.45 s. The wire has a resistance per unit length of 3.3 10-2 /m. What is the average electrical energy dissipated in the resistance of the wire. Incorrect: Your answer is incorrect. J

Explanation / Answer

radius : r = 11 cm = 11x10^-2 m ? circumference : L = 2p r = 0.691 m ? area of circular loop : A = p r² = 0.038 m² ? change in magnetic field : ?B = (0.50 - 0) Tesla . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ?B = 0.70 Tesla ? (in a time : ?t = 0.45 s) ? resistance per unit length = 3.3 x 10^-2 O/m ? total resistance : R = (3.3 x 10^-2) x L . . . . . . . . . . . . . . . R = (3.3 x 10^-2) x 0.691 = 0.0228 O ? induction voltage from change in magnetic field : => V = N (?F/?t) . . . . . . (N = the number of turns ? N = 1) => V = (?B A) / (?t) => V = A (?B / ?t) => V = 0.038 (0.50 / 0.45) => V = 0.0422 volt ? the average electrical energy dissipated (per unit time) : => P = E/t = (V²/R) => P = (0.0422)² / 0.0228 => P = 0.0781 Joule/seconds ? energy dissipated for t = 0.45 s : => E = P t => E = (0.0781) (0.45) => E = 0.035 Joule

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote