An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-
ID: 2208854 • Letter: A
Question
An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-cable transmission line. At the factory a step-down transformer reduces the voltage from its (rms) transmission value Vt to a much lower value that is safe and convenient for use in the factory. The transmission line resistance is 0.56 ?/cable, and the power of the generator is 284 kW. If Vt = 86 kV, what are (a) the voltage decrease ?V along the transmission line and (b) the rate Pd at which energy is dissipated in the line as thermal energy? If Vt = 9.1 kV, what are (c) ?V and (d) Pd? If Vt = 1.1 kV, what are (e) ?V (in kV) and (f) Pd?Explanation / Answer
a) The rms current in the cable is I(rms)=P/Vt=284000/86000=3.302A
therefore rms voltage drop is: V=I(rms)*R=3.302*2*0.56=3.698V
b) Rate of energy dissipation Pd=I(rms)^2*R=3.302^2*(2*0.56)=12.211W
Same calculation applies to other parts of question
i found
c) I(rms)=31.208A V=34.953V
d) Pd=1090.8W
e) I(rms)=258.18A V=289.163V
d) Pd=37327.87W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.