A spool has weight W = 450 lb, outer and inner radii R = 6 ft and p = 4.5 ft, re
ID: 2209489 • Letter: A
Question
A spool has weight W = 450 lb, outer and inner radii R = 6 ft and p = 4.5 ft, respectively, center of mass G coinciding with its geometric center, and radius of gyration kG = 4.0 ft. The spool is being pulled to the right as shown, and the cable wrapped around the spool can be modeled as being inextensible and of negligible mass. Assume that the spool rolls without slip relative to both the cable and the ground. If the cable is pulled with force P = 125 lb, determine the speed of the center of spool after 2 s and the minimum value of the static friction coefficient between the spool and the ground necessary to guarantee rolling without slip.
Explanation / Answer
Add a frictional force at the bottom of the spool to the left. Now calculate the angular acceleration for the combined effect of the external force and the friction. Find the velocity of centre of mass using energy conservation method or differentiation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.