This answer has not been graded yet. An Atwood\'s machine consists of blocks of
ID: 2209717 • Letter: T
Question
This answer has not been graded yet.
An Atwood's machine consists of blocks of masses m1 = 9.8 kg and m2 = 16.7 kg attached by a cord running over a pulley as in the figure below. The pulley is a solid cylinder with mass M = 6.60 kg and radius r = 0.200 m. The block of mass m2 is allowed to drop, and the cord turns the pulley without slipping. (a) Why must the tension T2 be greater than the tension T1?
This answer has not been graded yet.
(b) What is the acceleration of the system, assuming the pulley axis is frictionless?
m/s2
(c) Find the tensions T1 and T2.
T1 = N T2 = N
Explanation / Answer
both block will have the same acceleration since there is no slipping.
T1-m1g = m1a
T1 = m1(a-g)
m2g-T2 = m2a
T2 = m2(g-a)
therefore, the system to work, T2>T1
also, (T2-T1)R = MR2/2
= a/R
T2-T1 = MRa/2
T2-T1 = 6.6x 0.1xa = 0.66a
also, T2 = 16.7(9.8-a)
T2= 163.66-16.7a
T1 = 9.8(a-9.8)
T1 = 9.8a-96.04
0.66a = 163.66-16.7a+9.8a-96.04
a = 67.62/7.56 = 8.944 m/s2
T1 = 8.44 N upwards
T2 = 15.03 N upwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.