A stationary 500g (0.5kg) mass is hit by a 500g (0.5kg) mass moving at 1 m/s in
ID: 2210715 • Letter: A
Question
A stationary 500g (0.5kg) mass is hit by a 500g (0.5kg) mass moving at 1 m/s in the negative x direction on a frictionless surface resulting in a perfectly inelastic collision (objects stick together after collision and move as a single or composite mass). Find (a) the momentum of the moving cart, (b) the total momentum of the system, (c) the final velocity of the composite mass, (d) the energy of the moving cart before the collision, (e) the energy of the combined mass after the collision and (f) the energy ratio. Use mks system.Explanation / Answer
a)P=0.5*1=0.5 kg m/s b)0.5*1=1*v v=0.5 m/s P(system)=1*0.5=0.5 kg m/s c)v(final)=0.5 m/s d)ke(i)=0.5*0.5*1^2=0.25 j e)ke(f)=0.5*1*0.5^2=0.125 j f)ke(f)/ke(i)=0.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.