Useful background for this problem can be found in Multiple-Concept Example 2. O
ID: 2212667 • Letter: U
Question
Useful background for this problem can be found in Multiple-Concept Example 2. On a spacecraft two engines fire for a time of 602 s. One gives the craft an acceleration in the x direction of ax = 7.89 m/s2, while the other produces an acceleration in the y direction of ay = 9.94 m/s2. At the end of the firing period, the craft has velocity components of vx = 5610 m/s and vy = 7180 m/s. Find (a) the magnitude and (b) the direction of the initial velocity. Express the direction as an angle with respect to the +x axis.
Explanation / Answer
ux+axt=vx ux=860.22m/s Similarily uy=1196.12 m/s a)u^2=ux^2+uy^2 u=1473.32 m/s b)theta=arctan(uy/ux)=54.28 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.