Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have a resistor of resistance 200ohms and a 6.00-uF capacitor. Suppose you t

ID: 2213015 • Letter: Y

Question

You have a resistor of resistance 200ohmsand a 6.00-uFcapacitor. Suppose you take the resistor and capacitor and make a series circuit with a voltage source that has a voltage amplitude of 30.0Vand an angular frequency of 250rad/s.

A) What is the impedance of the circuit?

B)What is the current amplitude?

C)What is the voltage amplitude across the resistor?

D)What is the voltage amplitudes across the capacitor?

F) Does the source voltage lag or lead the current?

G)Construct the phasor diagram.

Please help this is the last question i have

Explanation / Answer

impedance = sqrt(200^2 + (10^6/250*6)^2) =696.02 ohm current amplitude =30/696.02=0.043 A voltage amplitude across resistor =200/696 * 30=8.62 V voltage across across capacitor =666.66/696.02 *30=28.73 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote