A 50.0-kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.00 m, rotating
ID: 2213283 • Letter: A
Question
A 50.0-kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.00 m, rotating with an angular speed of 2.85 rad/s. What is the child's centripetal acceleration? m/s2 What is the minimum force between her feet and the floor of the carousel that is required to keep her in the circular path? N What minimum coefficient of static friction is required? Is the answer you found reasonable? In other words, is she likely to stay on the merry-go-round? Yes No An air puck of mass m1 = 0.28 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.4 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 1.4 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. What is the tension in the string? N What is the horizontal force acting on the puck? N What is the speed of the puck? ? m/s Need Help?Explanation / Answer
a)
a = ²r
a = (2.85 rad/s)²(2.00 m)
a = 16.245 m/s²
-----------------------------------------------------
b)
F = ma
F = (50.0 kg)(16.245 m/s²)
F = 812.25 N
-----------------------------------------------------
c)
ma = mg
a = g
16.245 m/s² = (9.81 m/s²)
= 1.66
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.