An alpha particle (?) has a rest mass m = 6.64x10-27 kg. Calculate the rest ener
ID: 2213554 • Letter: A
Question
An alpha particle (?) has a rest mass m = 6.64x10-27 kg. Calculate the rest energy Erest. If it is moving at v = 0.800c, what is the total energy Etotal? What is the kinetic energy K of the alpha particle at this speed? Give energies in both Joule and MeV unitsExplanation / Answer
From the defn of p.d. p.d.=WD/coul=Ek/coul..>Ek=1.1*E6*2e= 3.52E-13J Ek=mv^2/2..>v=rt(2*Ek/m)=1.03E7 m/s (=non relativistic!) b)F=Bxqxv (mutually orthog..so F=rt angles to v) b)F=3.9*2e*v=1.285E-11N c)particle costrained to move in circle if its vel in same plane as B (otw its a helix) centripetal force =m*v^2/r=F (from part b) >r=m*v^2/F=2*Ek/F=0.055m=5.5cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.