Sam has to get a 50.0 kg keg of nails into the back of his pickup truck. To do t
ID: 2214076 • Letter: S
Question
Sam has to get a 50.0 kg keg of nails into the back of his pickup truck. To do this , he rolls the keg up an inclined plane 7.30 m long, angled at 10.0? above the horizontal. The keg started at rest and reached the bed of the truck at 60.0 cm/s. Use energy methods to solve the problem
a) calculate the change in potential energy of the keg.
b) calculate the change in kinetic energy of the keg.
c) assuming no friction, how much work did Sam do?
d) What average force did Sam exert in getting the keg into the truck?
Explanation / Answer
m=50 kg h=7.3 angle=10 v= 60 cm/s = .6 m/s assuming initial conditions are zero change in potential energy = mghsin 10 = 50*7.3*9.8*cos 10 = 621 J change in K.E= 1/2 m v^2 = 1/2 * 50*.6^2 = 9 J work=mgdcos 10 = 3.5 KJ average force = mg (cos 10 + sin 10) = 568 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.