Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ideal spring of outstretched length 0.20 m is placed horizontally on a fricti

ID: 2215706 • Letter: A

Question

An ideal spring of outstretched length 0.20 m is placed horizontally on a frictionless table as shown above. One end of the spring is fixed and the other end is attached to a block of mass M = 8.0 kg. The 8.0 kg block is also attached to a massless string that passes over a small frictionless pulley. A block of mass m = 4.0 kg hangs from the other end of the string. When this spring-and-blocks system is in equilibrium, the length of the spring is 0.25 m and the 4.0 kg block is 0.70 m above the floor. (a) Calculate the tension in the string and the force constant of the spring. The string is now cut at point P. (b) Calculate the time taken by the 4.0 kg block to hit the floor. (c) Calculate the frequency of oscillation of the 8 kg block. (d) Calculate the maximum speed attained the 8 kg block.

Explanation / Answer

Stretch : x = 0.05m A) T = 4*10 = 40N k*0.05 = 40 => k = 800 B) 0.7 = 0.5*10*t^2 => t = 0.37 sec C) frequency = root(k/m) = 10

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote