A 4.00-kg mass is connected by a light cord to a 3.00-kg mass on a smooth surfac
ID: 2216099 • Letter: A
Question
A 4.00-kg mass is connected by a light cord to a 3.00-kg mass on a smooth surface (Fig. P8.79). The pulley rotates about a frictionless axle and has a moment of inertia of0.450kgm2and a radius of0.280m.
T1 N T2 N A 4.00-kg mass is connected by a light cord to a 3.00-kg mass on a smooth surface (Fig. P8.79). The pulley rotates about a frictionless axle and has a moment of inertia of0.450kg m^2 and a radius of0.280m. Figure P8.79 (a) Assuming that the cord does not slip on the pulley, find the magnitude of the acceleration of the two masses. m/s^2 (b) Find the tensionsT1andT2.Explanation / Answer
4x 9.8 - T1 = 4a T1 x r - T2 x r = I alpha alpha = a/ r T2 = 3 x a adding above four equations 4.98 = 7a + Ia/r^2 a = 3.0769 m.s^2 T1 = 26.89 N T2 = 9.2307 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.