a) Two gases in separate flasks have the same mass density (mass per volume) and
ID: 2216495 • Letter: A
Question
a) Two gases in separate flasks have the same mass density (mass per volume) and the same pressure. Gas 1 has molecular mass m1 = 48 u, and is at T1 = 683 K. Find T2, the temperature of gas 2 if its molecular mass is m2 = 89.3 u.
1 K
b) A spherical bubble of oxygen, radius ro = 0.499 mm, rises from the floor of a freshwater lake h = 68.1 m deep. At the bottom of the lake the temperature is To = 4.64o C. At the top of the lake the temperature is T = 23.2 oC and the pressure is P = 1 atm (1.013x105 Pa). Assume:
- the bubble is in thermal equilibrium with its surroundings at all times
- the bubble is always spherical
- water pressure does not depend on temperature
Find:
- r, the radius of the spherical bubble just at it reaches the surface of the lake: 2 mm
- N, the number of molecules of oxygen in the bubble: 3 molecules
Explanation / Answer
a) 1270.66 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.