A man of mass m = 66.0 kg and having a density of ? = 1050 kg/m3 (while holding
ID: 2216994 • Letter: A
Question
A man of mass m = 66.0 kg and having a density of ? = 1050 kg/m3 (while holding his breath) is completely submerged in water. (a) Write Newton's second law for this situation in terms of the man's mass m, the density of water ?w, his volume V, and g. Neglect any viscous drag of the water. may = (b) Substitute m = ?V into Newton's second law and solve for the acceleration a, canceling common factors. (Use any variable or symbol stated above as necessary.) ay = (c) Calculate the numeric value of the man's acceleration. (Assume upward as being the positive y direction.) (d) How long does it take the man to sink 7.20 m to the bottom of the lake?Explanation / Answer
asuume positive upwords sum of forces=m*a A-W=m a p(water)*g*V-m*g=m*a p(w)*g*V-p(man)*g*V=p(man)*V*a (bye bye V) p(w)*g-p(m)*g=p(m)*a solve to a d) for How long does it take the man to sink 7.20 m to the bottom of the lake use S=1/2*a*t^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.