Two balls collide in a head?on, completely elastic collision. Ball #1 is 0.50 kg
ID: 2217446 • Letter: T
Question
Two balls collide in a head?on, completely elastic collision. Ball #1 is 0.50 kg and is travelling with a speed of 4.3 m/s in the positive x?direction. Ball #2 is 0.50 kg and is travelling with a speed of 1.8 m/s in the negative x?direction. A. What will the speed and direction of each ball be after the collision? B. What is the Kinetic Energy (KE) of each ball, and the total KE before the collision? What is the KE of each ball, and the total KE after the collision? Explain. C. After the collision, Ball #2 bounces off a nearby wall and rebounds withExplanation / Answer
m1v1+m2v2 = m1v1' + m2v2' m1v1' +m2v2' = 2.5 m1=m2 =.5kg v1'+v2' = 2.5 ---eqn(1) intial K.E = final K.E 1/2mv1^2 + 1/2mv2^2 = 1/2mv1'^2 + 1/2mV2'^2 v1^2 + v2^2 = v1'^2 + v2'^2 v1'^2 + v2'^2= 21.73 from eqn1 (2.5-v1')^2 + v1'^2 = 21.73 body 1 after collision v1' = -1.8 =>-x direction body 2 after collision v2' = 4.3 => +x direction k.E of each ball = ball1 = .81 J ball 2 = 4.622J t.E = 5.43J V2' = 4.3m/s and bounce back by = 2.15 in 44*10^-3sec v= u+at ==> a = -146.59m/s^2 ===> avg force = ma = -146.59*.5 = -73.29N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.