Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Air pressure is 1.0 x 10^5 N/m^2m, air density is 1.3 kg/m^3, and the density of

ID: 2218724 • Letter: A

Question

Air pressure is 1.0 x 10^5 N/m^2m, air density is 1.3 kg/m^3, and the density of soft drinks is 1.0 x 10^3 kg/m^3. If one blows carefully across the top of the straw sticking up 0.100 m from the liquid in a soft drink can, it is possible to make the soft drink rise half way up the straw and stay there. how fast must the air be blown across the top of the straw? Answer: 27 m/s Please provide a clear formula with variables defined, numbers plugged in to calculate 27 m/s

Explanation / Answer

The support pressure needed of the water in the straw can be calculated by the formula P = r*g*h = 1000*9.8*0.05 Pa.= 490 Pa This pressure is compensated by 0.5*r*v^2 of the air, Hence, 0.5*1.3*v^2 = 490 => velocity of air blown into the straw = v = 27.456 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote