A blue ball is thrown upward with an initial speed of 24.1 m/s, from a height of
ID: 2219841 • Letter: A
Question
A blue ball is thrown upward with an initial speed of 24.1 m/s, from a height of 0.7 meters above the ground. 2.9 seconds after the blue ball is thrown, a red ball is thrown down with an initial speed of 9.3 m/s from a height of 31.6 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s2.
1) What is the speed of the blue ball when it reaches its maximum height?
2) How long does it take the blue ball to reach its maximum height?
3) What is the maximum height the blue ball reaches?
4) What is the height of the red ball 3.77 seconds after the blue ball is thrown?
5) How long after the blue ball is thrown are the two balls in the air at the same height?
Explanation / Answer
1)0 at hmax 2)v=u+gt t=-24.1/9.81=2.454 sec 3)v^2-u^2=2gh hmax=(0-24.1^2)/(-2*9.81)=29.602m+0.7(height of man)=31.302m 4)time of flight of red ball =3.77-2.9=0.87sec h=ut+0.5gt^2 h=9.3*0.87+0.5*9.81*0.87^2=8.091+3.712=11.803 mts now h from ground=31.6-11.803=19.8m 5)for blue ball h=0.7+24.1t-0.5*9.81*t^2 for red ball h from ground=31.6-(9.3*(t-2.9)+0.5*9.81*(t-2.9)^2) wen both are @ same height,equate both eqns we get t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.