A bottle with a volume of 185 U. S. fluid gallons is filled at the rate of 1.7 g
ID: 2220279 • Letter: A
Question
A bottle with a volume of 185 U. S. fluid gallons is filled at the rate of 1.7 g/min. (Water has a density of 1000 kg/m3, and 1 U.S. fluid gallon = 231 in.3.) In years, how long does the filling take?Explanation / Answer
Mass rate of filling in kg/min : 1.7 g/min * kg/1000g = 0.0017 kg/min Volume rate of filling = mass rate of filling / density ==> 0.0017 kg/min / 1000 kg/m3 =0.0000017 m3/min Volume of bottle= 193 U.S. fluid gallons * 231 in3 / U.S. fluid gallon * m3/ 61023.744095 in3 =0.73058 m3 Time required for filling the bottle equals Volume of bottle divided by rate of filling t=V/rate ==> t=0.73058 m3/ (0.0000017 m3/min)= 4.2976 E-7 min* 1 hour/ 60 min * 1 day/ 24 hour * 1 year / 365day = 8.1766 E-13 year Source(s): 1 cubic inch = 0.000 016 387 064 cubic meter
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.