Two metal spheres each of mass m=0.40 kg, are suspended as pendulums by light st
ID: 2220292 • Letter: T
Question
Two metal spheres each of mass m=0.40 kg, are suspended as pendulums by light strings from a common point as shown in the figure. The spheres are given some electric charge, and it is found that they come to equilibrium when each string is at an angle of theta=10.0 degree with the vertical. If each string is 30 cm long, What is the tension in the strings? What is the distance of the spheres from each other at equilibrium? Determine the charge on each sphere. Note: Scientific notation can be used. e.g. 1350 can be 1.35E3.Explanation / Answer
A)T=mgcos? T=0.4*10*cos10 T=3.939N B)Distance at equilibrium=2*lsin10 D=0.34cm C)As the charges are at equilibrium mgsin10=Electric force 0.694=kq/r^2 q=1.7x10^-12C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.