A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rock
ID: 2220702 • Letter: A
Question
A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rocket an initial speed of 81.0 m/s at ground level. The engines then fire, and the rocket accelerates upward at 4.20 m/s2 until it reaches an altitude of 1060 m. At that point its engines fail, and the rocket goes into free fall, with an acceleration of ?9.80 m/s2. (You will need to consider the motion while the engine is operating and the free-fall motion separately.) (a) For what time interval is the rocket in motion above the ground? (b) What is its maximum altitude? (c) What is its velocity just before it hits the ground?Explanation / Answer
s=ut+(1/2)at^2
1060=81t + 0.5*4.2*t^2
=2.1t^2 + 81t -1060=0
t=10.32 sec
now engine fails
the velocity at this point is
v-u=at
v-81=4.2*10.32
v=124.34 m/s
now at top reaches after time t1
v-u=at
-124.34=-9.8*t1
t1=12.69 s
and distance travelled during this time t1
v^2 -u^2=2as
s=-124.34^2 /2*(-9.8)
s=788.8 m
thus total
height reached
S=1060+788.8=1848.8 m_____________(ans(b))
now tota time it takes to reach ground from here
s=ut+(1/2)at^2
1848.8 =0.5*9.8*(t2)^2
t2=19.42 sec
thus total time of flight
T=t+t1+t2=10.32 + 12.69 +19.42
=42.43 sec ________________(ans(a))
now just before hitting ground
v^2-u^2=2as
v^2=2*9.8*1848.8
v=190.36 m/s __________(ans(c))
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.