Two charges of -2.1 micro-Coulombs and a charge of +2.1 mC are placed on the cor
ID: 2221091 • Letter: T
Question
Two charges of -2.1 micro-Coulombs and a charge of +2.1 mC are placed on the corners of an equilateral triangle where the length of a side is 44cm. what is the magnitude of the total electric field in the middle of the bottom side of the square? Answer in MN/C (1x10^6) -q 44cm +q Px -q y | |- - - x Px=origin r= .44m/2= .22m at Px q1= -2.1mC q2= -2.1mC q3= 2.1mC K= 8.99x10^9 MN^2/C^2 Do I use Coulombs Law? The + and - charges cause attraction +q-------> <--------- -q. -q and -q repel. .44/.44 will equal a 45 degree angle? so,F31= K|(2.1x10^-6)(2.1x10^-6)|/(.44)squared. which equals .205N F31x=.205N sin45 and F31y=.205N cos45 added together equal .145 +.145=.290N F21x=-.290N Answer is Zero?Explanation / Answer
post the diagram so that i can judge.. howeva ua approach seems to be right... plss rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.