Determined to test the law of gravity for himself, a student walks off a skyscra
ID: 2221810 • Letter: D
Question
Determined to test the law of gravity for himself, a student walks off a skyscraper 180 m high, stopwatch in hand, and starts his free fall (zero initial velocity). Five seconds later, Superman arrives at the scene and dives off the roof to save the student. Superman leaves the roof with an initial speed v0 that he produces by pushing himself downward from the edge of the roof with his legs of steel. He then falls with the same acceleration as any freely falling body.(a) What must the value of v0 be so that Superman catches the student just before they reach the ground? (b) On the same graph, sketch the positions of the student and of Superman as a function of time for the case in (a).Explanation / Answer
Simple and Correct:
180 = gt2/2 ( t is for the student)
t = 6
time that superman took = 1 sec
v + g/2 = 180
=> v0 = 175 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.