A basketball player grabbing a rebound jumps 73.2 cm vertically. How much total
ID: 2222091 • Letter: A
Question
A basketball player grabbing a rebound jumps 73.2 cm vertically. How much total time (ascent and descent) does the player spend (a) in the top 13.4 cm of this jump and (b) in the bottom 13.4 cm? Do your results explain why such players seem to hang in the air at the top of a jump?Explanation / Answer
a) 0^2-u^2/2*(-9.8) = 0.732 = 3.79m/s top 13.4 ==> y = 0.598m 0.598 = 3.79t-4.9t^2 t1=0.5526 ; t2 = 0.2208 time spent = 0.3318s b)total time of jump t3 = 2*3.79/9.8 = 0.7734 time spent below 13.4 = 0.4416s so comparable amount of time is spent in the top of the jump giving a howering feel
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.