A runner starts from rest and in 2 s reaches a speed of 10 m/s. If we assume tha
ID: 2222231 • Letter: A
Question
A runner starts from rest and in 2 s reaches a speed of 10 m/s. If we assume that the speed changed at a constant rate (constant net force), what was the average speed during this 2 s interval? average speed = m/s How far did the runner go in this 2 s interval? distance = m The driver of a car traveling at a speed of 18 m/s slams on the brakes and comes to a stop in 4 s. If we assume that the speed changed at a constant rate (constant net force), what was the average speed during this 4 s interval? average speed = m/s How far did the car go in this 4 s interval? distance = mExplanation / Answer
a) vi+ vf/2 = 10/2 = 5 b)d = (vi+vf)/2 t = 10/2*2 = 10 m c) (vi + vf)/2 = 18/2 = 9 m/s d) d = (vi+vf)/2 t = 18/2*4 = 36 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.