A pole of proper length 90 m is travelling directly toward a barn of proper leng
ID: 2222323 • Letter: A
Question
A pole of proper length 90 m is travelling directly toward a barn of proper length 30 m. At what speedmust the pole be travelling with respect to the barn in order for it to just fit inside, according to an
observer standing in the barn? What is the length of the barn according to an observer travelling with the
pole?
3 A particle of rest mass m0 has a relativistic mass equal to 3m0 (i.e. 3 times the rest mass).
(a) What is the value of the Lorentz gamma factor associated with its motion?
(b) What is its kinetic energy, K, in terms of its rest energy E0? (Express the kinetic energy as a multiple
of E=m0c^2).
Explanation / Answer
length of pole (on barn) =actual length of pole*1-vwrt barn2/c2;
30 = 90*1-vwrt barn2/c2
vwrt barn= 0.942 c;
length of barn (on pole) = actual length of barn *1-0.942c2/c2;
length of barn (on pole) = 30*0.3356 =10.0683 m ;
3.answer
reletivistic mass = m0/1-v2/c2;
3 = 1/1-v2/c2 ; --------------->lorentz gamma factor = 3
v= 0.9428 c;
reletivistic KE = 3m0*(0.9428c)2 =2.66m0c2 ;
rest energy =m0c2 ;
so reletivistic KE = 2.66 times of rest energy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.