Find the magnetic field at P and P\' on the axis of a circular coil of radius a
ID: 2223334 • Letter: F
Question
Find the magnetic field at P and P' on the axis of a circular coil of radius a = 20.3 cm (see figure below). The coil consists of 10 turns of wire carrying a current of 4.02 A in the direction indicated. (Hint: the magnetic field on the axis of a coil with N turns is N times the magnetic field from a single.)
Explanation / Answer
a)B=(0/4)*2NR2I/(z2+r2)3/2
=10-7*2*10*0.2032*4.02/(0.2032+0.32)1.5
=2.19*10-5T downwards
b) Same as (a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.