An object of mass 0.60 kg hangs from the end of a spring. Imagine that the objec
ID: 2223426 • Letter: A
Question
An object of mass 0.60 kg hangs from the end of a spring. Imagine that the object is lifted upward and held at rest at the position where the string is not stretched. then the object is released. It is observed that the lowest point in the object's subsequent oscillation is at .120 m below the point of where it was released. A) What is the amplitude of the oscillation? B What is the spring constant at the spring? C)What is the object's maximum speed? Please explain your reasoning and show your work for each stepExplanation / Answer
B)by applying conservation of energy
we have
0.5k*A2= mgA where A is the amplitude and hence
k=mg/0.5A=98N/m
a) mg=kx==> x=6cm is where the block rests that is point about which it oscillates hence
amplitude 12-6=6cm
c)0.5mv2max = mg*A-0.5*kA2 ,A=0.06m
hence on solving we get vmax= 0.77m/s
plz rate best answer first
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.