Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rock

ID: 2223977 • Letter: A

Question

A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rocket an initial speed of 80.6 m/s at ground level. The engines then fire, and the rocket accelerates upward at 3.90 m/s2 until it reaches an altitude of 1150 m. At that point its engines fail, and the rocket goes into free fall, with an acceleration of ?9.80 m/s2. (You will need to consider the motion while the engine is operating and the free-fall motion separately.) (a) For what time interval is the rocket in motion above the ground? (b) What is its maximum altitude? (c) What is its velocity just before it hits the ground? I need the answer in less than 2 hrs plz help!

Explanation / Answer

rocket has an initial speed (at ground level) = 80.6 m/s rocket has an upward acceleration at ground level = 3.9 m/s² until 1150 m. d = Vo(t) + 1/2at² {where d = 1000, Vo = 80, a = 4, find t} 0 = 2t² + 80t - 1150 solve for pos root of t: t = 10 s {time for rocket to reach 1150m after getting to ground level} rocket height = h above 1150m: h = Vi(t) - 1/2gt² Vi = v(Vo)²+2ad = = v6400+8000 = v14,400 = 123.4 m/s time to reach max height after reaching 1000 m = 123.5/9.80 = 12.5s h = 123.5(12.5) - (0.5)(9.80)(12.24)² = 809 rocket's max height above ground = 1150+ 809 = 1959 m ANS b) time to free-fall 1959 m = v2(1959/9.80 = 19.99 TOTAL TIME interval above ground = 10.0 + 12.5 + 19.99 = 42.49 s ANS a) VELOCITY just before rocket hits ground = v2gh = v(2)(9.80)(1959) = 196 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote