Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An air bubble has a volume of 1.20 cm^3 when it is released by a submarine 120 m

ID: 2224438 • Letter: A

Question

An air bubble has a volume of 1.20 cm^3 when it is released by a submarine 120 m below the surface of a lake. What is the volume of the bubble when it reaches the surface? Assume the temperature and the number of air molecules in the bubble remain constant during its ascent. (........) cm^3.

Explanation / Answer

According to the ideal gas law, P1V1/T1 = P2V2/T2 (But T1 =T2) => P1V1 = P2V2 P1( water pressure below 120 m) 120m/ 10m/ ATM = 12 ATM 12 ATM + 1 ATM( pressure on surface by air pressure) = 13 ATM V1 = 1.20 cm3 P2( surface pressure ) = 1 ATM ( pressure on surface by air pressure) Thus, 13 ATM x 1.20 cm3 = 1ATM x X cm3 X cm3( you want to know) = 15.6 cm3 The bubble volume will be 15.6 cm3 at the water surface.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote