A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0
ID: 2224827 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0.085 sin (?/12x+3?t) where x and y are in meters and t is in seconds. (a) Determine the transverse speed at t = 0.110 s for an element of the string located at x = 1.50 m. m/s Given the equation for the vertical position of elements of the string as a function of time, how do you determine the velocity of those elements as a function of time? m/s (b) Determine the transverse acceleration at t = 0.110 s for an element of the string located at x = 1.50 m. m/s^2 Given the equation for the vertical position of elements of the string as a function of time, how do you determine the velocity of those elements as a function of time? m/s2 (c) What is the wavelength of this wave? m (d) What is the period of this wave? s (e) What is the speed of propagation of this wave? m/sExplanation / Answer
a)v=dy/dt
v=0.085*3pi*cos(pi/12x+3pi*t)
b)a=dv/dt
v=dy/dt
we get a=-0.085*3pi*3pi*sin (/12x+3t)
put t= 0.11 and x=1.50 in above formula
c)k=2pi/
we get =1/6
d)period=1/f
w=2pi*f
t=2/3=0.666sec
e)speed=w/k
k=pi/12,w=3pi
v=36m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.