The focal length of a simple magnifier is 8.20 cm . Assume the magnifier to be a
ID: 2225082 • Letter: T
Question
The focal length of a simple magnifier is 8.20 cm . Assume the magnifier to be a thin lens placed very close to the eye. How far in front of the magnifier should an object be placed if the image is formed at the observer's near point, 25.0 cm in front of her eye? Answer = 6.17cm. QUESTION: If the object is h = 1.30 mm high, what is the height of its image formed by the magnifier? I found the magnification to be 3.05, so i multipied it by the height an got 3.97 mm for the answer, but apparently that is wrong.please helpExplanation / Answer
1/u-1/25=1/8.2 u=6.17 cm b) 1.3/6.17=h/25 h=5.27
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.